Manuel Tıp

MANUEL TIP AĞRI REGÜLASYON DERNEĞİ

Manuel Tıp

MANUEL TERAPİDE KONBİNASYON TEDAVİSİ OLARAK NÖRALTERAPİ

Tedavi metodu olarak boyun, torakal, lumbal ve sakral omurgada etkili olan Nöralterapiden bahsedeceğim. Başarı için eklem blokajı ile birlikte sempatik gangliyonların lokal anastezik LA ile enjeksiyonu gereklidir...

Tedavi metodu olarak boyun, torakal, lumbal ve sakral omurgada etkili olan Nöralterapiden bahsedeceğim. Başarı için eklem blokajı ile birlikte sempatik gangliyonların lokal anastezik LA ile enjeksiyonu gereklidir.

Nöralterapi, mevcut anlamda ağrıyla mücadele eden değil aksine ağrı oluşturan faktörleri ortadan kaldıran bir metottur. Böylece fonksiyonların iyileştirilmesi ve regülasyonun normalleştirilmesi için ön şartı yerine getirilmiş olur.

Bu metot o kadar etkili ki ben artık manuel terapiyi (20 yıldan fazladır manuel terapi almış ve bunu uygulan bir hekim olarak) omurga kaynaklı blokajların çözümünde hemen hemen hatta tamamen bırakıp sadece tanının doğru konulması için manuel terapi muayene tekniklerinden faydalanıyorum!

Böylece hem çözüm süresini kısaltmış oluyor hem de çoğu kez bir ya da birkaç seans yeterli oluyor. Bu kombinasyonu manuel terapi ve nöralterapi camiasında dillendiren ve bunun bilimsel alt yapısı için büyük emek veren ve kabullünü sağlayanlar arasındayım.

2004 Viyana’da Nöralterapi Kongresi’nde bu kombinasyonu, daha sonra 2004-2008 yılları arasından Almanya’da Tamamlayıcı Tıp Kongre’lerinde, 2010’da Potsdam’da Dünya Manuel Terapi Kongresi’nde FIMM-DAMM Kongre’lerinde hem sunum hem de yoğun ilgi ile 3 workshopta dünya manuel terapistleriyle paylaştım.

Nöralterapi, organizmada kaybolan, dengesini tekrar bulmada ve bozuklukları ortadan kaldırmada yardımcı olur. Cilt bölgelerinin, omur segmentlerinin ve iç organların birbiriyle bağlantısını bilmek gerekir.

Önemli: Başarıda enjeksiyon tekniği ve verilen maddenin miktarı karar verdirici değil, aksine olayın bağlantılarının çok iyi tanımlanması ve hedefe yönelik az miktarda lokal anestezik madde enjeksiyonunun yapılmasıdır. Gerçekte ilaç değil aksine hedefe yönelik doğru yere sağlam  bir uyarı organizmanın kendi kendini iyileştirme kabiliyetini aktive eder. Bu durumda Vejetatif Sinir Sistemi tüm organizmanın düzenlenmesinde ve integrasyonunda üniversal bir anlam taşır.

Bir organı etkileyen bir referans noktası veya patolojik değişiklik gösteren bir bölge olmasından bağımsız, dışarıdan ağrısız ulaşılan her noktaya lokal aneztezikle (prokain) yapılan Qauddel veya enjeksiyon, homeostazın iyileşmesi yönünde bir reaksiyon gösterir. 

Manuel Tıp - Ağrı Regülasyon Derneği (MTAR) Başkanı
Dr. Hüseyin Nazlikul, M.D., PhD.
www.huseyinnazlikul.com