Manuel Tıp

MANUEL TIP AĞRI REGÜLASYON DERNEĞİ

Manuel Tıp

02-03-04 Haziran 2023 / IX.ULUSLARARASI NÖRALTERAPİ KONGRESİ - XVIII. GELENEKSEL HERGET NÖRALTERAPİ VE REGÜLASYON TIBBI SEMPOZYUMU

BAŞARILI BİR ULUSLARARASI NÖRALTERAPİ KONGESİNİN ARDINDAN…

Söz uçar yazı kalır olarak bildiğimiz bir Türkçe atasözünden esinlenerek BNR ve IFMANT adına bir değerlendirme yapmak istiyorum.

Sevgili değerli meslektaşlarım, 2006’dan bu yana BNR olarak dokuzuncu kez ev sahipliğini yaptığımız uluslararası nöralterapi kongresine katıldığınız ve destek olduğunuz için sözlerime teşekkür ederek başlamak istiyorum.  

Değerli meslektaşlarım,
Değerli başkanlarım,
Değerli bilim insanları,
Kongreye katılarak destek olan tüm konuklarımız,

2006 yılından bu yana geleneksel olarak iki yılda bir düzenlediğimiz ve Covid-19 pandemisi nedeniyle ara vermek zorunda kaldığımız Uluslararası Nöralterapi Kongrelerinin IX.’sunu ve her yıl yapmış olduğumuz Ulusal Nöralterapi Sempozyumlarımızın (Geleneksel Herget Nöralterapi ve Regülasyon Tıbbı Sempozyumu)  XVIII’cisini Bilimsel Nöralterapi ve Regülasyon Derneği (BNR) ve IFMANT’ın işbirliği ile birlikte gerçekleştirdik.  

Kongre sürecinde, içerikleri ve eğitmenleri nöralterapi konusunda rüştlerini ispatlamış bilim insanları tarafından 47 sunum gerçekleşti. 23 yabancı konuşmanın yanı sıra 17 sunum derneğimizin eğitmiş olduğu hekimlerce gerçekleştirildi.  9 adet birbirinde değerli Workshop yapıldı. Kongre 01.06.2023 tarihinde misafirlerimiz için hazılanan bir kokteyl ile başladı. IFMANT başkan, başkan yardımcıları ve üyeleri ile kongrenin 2. günü IFMANT toplantısı yapıldı. Üç gün boyunca kongre salonu dolu başladı ve dolu bitti. Meslektaşlarım heyecanla birbirinden iyi hazırlanmış olan sunumları dinlediler ve sorular sordular. Bilimsel içeriğin zenginliği kadar sosyal program ile de çok zengin paylaşımlar yaşadık. Kongre 3 dilde (İngilizce, Türkçe ve İspanyolca) simültane çeviri ile gerçekleşti. Latin Amerika ülkeleri ve İspanyolca konuşan katılımcıların açık farkla zengin katılımları dikkat çekiciydi. Latin Amerika ülkelerinden gelen hekimler hem sunumları hem posterleri hem de kültürel farklılıklarıyla kongremizi zenginleştirdiler.

Teori ve uygulamalı eğitimlerde; VSS, inflamasyon, endokrin sistem başta olmak üzere çoklu hastalıklarda yaklaşım, kronik bağırsak hastalığı, pelvis sorunları ve pelvis ağrıları başta olmak üzere, bağ dokusu, ECM, post covid ve post covid aşısına bağlı ortaya çıkan hastalıklar, immün sistem, enfeksiyon hastalıkları, alerjik hastalıklar, kadın doğum hastalıkları ve infertilite, nörolojik hastalıklar, romatizmal hastalıklar, kanser ve otoimmün hastalıkların tedavisinde nöralterapinin etkinliği ve tedavi stratejileri gösterildi.

Kronik immünolojik hastalıklarda ve çoklu hastalıklarda nöralterapi uygulamaları ile bedenin yeniden regülasyonunun mümkün olduğu, biyoplojik ajan, kortizon ve antibiyotikler ya da bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullanımının anlamlı bir şekilde azaltıldığı ve bu durumun ekonomi üzerine olan olumlu etkileri değerlendirildi. Nöralterapi bağışıklık sistemini regüle ederek bedenin kendini iyileştirme kapasitesinin arttırdığı ve bu etkisini vejetatif sinir sistemi üzerinden gerçekleştirdiği gösterildi.

Kongre'de bilimsel sunumlarda "En iyi ilacın, bedenimizin VSS tarafından bireyin kendi bağışıklık sisteminin mükemmel olarak çalışması olduğu  ve bağışıklık sisteminin her şeyin merkezinde yer aldığı, hastalığı yaratan gerçek nedenin bakteri ve mikroorganizmalardan daha çok ortam ve bireyin bağışıklık sisteminin olduğu; beraberinde doku ve organ perfüzyonunun, hormonal sistemin önemi, stresin olumsuz etkileri ve yine tedavide vejetatif sistemin etkin yeri"  farklı ülkelerden farklı konuşmacılar tarafından ele alındı. Ayrıca nöralterapide kullanılan LA (prokain ve lidokain) terapötik etkisi ve yeni çalışmalarda bu kongrenin önemli konuları arasındaydı.

Ayrıca bu kongrenin organizasyonunda işini sevgiyle yapan ve nöralterapi ailesi ile bütünleşen Meta Turizm adına Okan Sezginel başta olmak üzere tüm ekibe ve son olarak Titanic Hotel Kartal'ın tüm çalışanlarına ve ayrıca kongrenin gerçekleşmesinde çok ön planda olmayan ama tüm yazışmalardan ve organizasyonlardan tanıdığınız BNR Halka İlişkileri yürüten Elvan Ataç ve görünmeyen Fatma Gülçin Ural Nazlıkul’a da teşekkür ediyorum.

Bir kongreyi daha başarıyla geride bırakırken, önümüzde Nöralterapi ve Tamamlayıcı Tıp adına ulaşılması gereken daha pek çok hedef olduğunu hatırlatırım. Bu hedeflere Türk Nöralterapistlerinden aldığımız güç ile başaracağımızın inancında olduğumu da bildirmek isterim.

Kongremizde sunumları ile katkı sunan bilim insanlarının hem isim listesini yayınlamak hem de tekrardan teşekkür etmek istiyorum. Söz uçar yazı kalır çünkü…

Kongre ve Sempozyum Başkanları
Dr. Hüseyin NAZLIKUL
Dr. Petja PIEHLER & Dr. Neslihan ÖZKAN